Paralele i Lemojzaże wystawa malarstwa Piotra Turka i
wieczór poezji Piotra Groblińskiego
20 września - 4 października 2018 roku
wernisaż 20 września godz. 18,00

Galeria Bellotto w Warszawie zaprasza na premierową odsłonę najnowszych obrazów Piotra Turka, których genezę artysta wyjaśnia następująco:
Paralele,które pojawiły się około 2000 roku, miały związek z koncepcjami Stephena Hawkinga. Dotyczyły one oglądu świata wykraczającego poza tradycyjne newtonowskie myślenie dotyczące fizyki empirycznie sprawdzalnej. Myślenie Hawkinga, wykraczające poza namacalny świat, dotyczące początków i końca uniwersum,dało wiele koncepcji, które często( choć popierane dowodami matematycznymi) mogą wprawić zainteresowanych w spore zakłopotanie. Rzeczy niepojęte, takie jak koncepcje światów równoległych, natura i istota czarnych dziur, nowe koncepcje czasu i przestrzeni, generujące coraz więcej pytań bardziej postawiły istotę ludzką w ciemnym zaułku niż w świecie pełnym odpowiedzi.
Obrazy które malowałem kilkanaście lat temu, były związane z myśleniem dotyczącym wszechrzeczy, z tymi projektami Hawkinga w istocie swej przesdstawionymi w jego największym popularno-naukowym dziele " Krótka Historia Czasu ". Obrazy te nie były oczywiście plastyczną formą jego teorii fizycznych. Były bardziej projektem wynikającym z myślenia o tych teoriach.
Nowe Paralele z 2018 roku, oparte są w dalszym ciągu na Hawkingowskiej koncepcji budowy wszechświata ale bardziej dotyczą istoty ludzkiej, jej odczuć, świadomości przemijania, moralności czy wrażliwości. Koncepcja pararelności różnych aspektów świata w moim najnowszym malarstwie zaczęła bardziej dotyczyć kategorii wolnej woli i moralności.
Bardziej interesuje mnie mówienie o paralelności prawdy i fałszu, paralelności bardzo widocznej i bardzo często i bardzo często dookoła nas istniejącej.

Lemojzaże - nowy cykl z lat 2017-2018 zdają się być powrotem do moich licealnych fascynacji i wspomnień związanych z literaturą Stanisława Lema. Dotyczą bardziej odczuć i wrażeń jakie w tych wspomnieniach pozostały, a nie sensorycznych pozostałości po wspólnych rozmowach z kolegami z liceum dotyczących jego prozy. Te rozmowy i pojawiające się emocje pozostawiły w mojej pamięci odcień świeżości z jaką wtedy reagowaliśmy na wszelkie futurystyczne koncepcje. Lemojzaże przez swoje powiązanie z przeszłością, są powrotem do czasów szkoły średniej, czyli do czasów które łączyły dzieciństwo z dorosłością.

Piotr Turek - urodzony w Łodzi w1961 roku. W latach 1980-1986 odbył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. a w latach 1986-1991 w Państwowej Wyzszej Szkole Sztuk Plastycznych im.Wł.Strzemińskiego w Łodzi.(obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom obronił w 1991 roku w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni prof.Leszka Rózgi. Otrzymał stypendium artystyczne Wydziału Kultury Miasta Stuttgart w ramach współpracy między miastami Łódź-Stuttgart(1990 1991) oraz stypendium twórcze Ministra Kultury I Sztuki(1998). Laureat nagród w konkursie im.Wł Strzemińskiego Sztuki Piękne w latach 1989, 1990, 1991. Głównym polem jego artystycznej wypowiedzi jest malarstwo olejne- najważniejsze dotychczasowe cykle to: Rozmowy koloraturowe, Dualisy, Przygwożdżony, Paralele, zajmował się też publicystyką. Mieszka i tworzy w Łodzi, jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych.

Więcej o artyście; http//piotrturek.pl